Zeleno i digitalno

Future Green Business: Suradnja EU i Afrike za zelenu tranziciju

EU i Hrvatska ostaju predani svojim ciljevima postizanja klimatske neutralnosti, te kroz povećanje svojih ambicija do 2040. godine

Educiranje, informiranje, osvještavanje i umrežavanje poslovne zajednice i financijskog sektora, kako bi se zajedničkim snagama postigao što brži prelazak na niskougljično održivo gospodarstvo, glavna je tema i cilj današnje 'Future GREEN Business' međunarodne konferencije. Organizirao ju je Međunarodni institut za klimatske aktivnosti (IICA) pod nazivom 'Kako poslovni i financijski sektor može pridonijeti ublaženju klimatskih promjena (EU & AFRIKA)”, a održana je u zagrebačkom hotelu Esplanade.

Posvećena je poslovnom i financijskom sektoru, a tema konferencije refleksija je je prethodne implementacije ESG-a u poslovanje poslovnog i financijskog sektora te donosi konkretna uputstva kako se kroz klimatsku akciju može doprinijeti izgradnji održivog gospodarstva – gospodarstva budućnosti.

EU i Hrvatska ostaju predani svojim ciljevima postizanja klimatske neutralnosti te kroz povećanje svojih ambicija do 2040. godine. Da bi se ti ciljevi postigli, sve zemlje EU moraju raditi zajedno na promicanju zajedničkih vrijednosti, a koje uključuju mir, slobodu, demokraciju i vladavinu prava. Upravo zato ova konferencija predstavlja priliku za povezivanje glavnih dionika u gospodarstvu te konsolidaciju u odgovoru na hitni globalni izazov koji sa sobom nosi klimatska kriza za gospodarstvo.

- Suradnja EU i Afrike je važna u ovoj gepolitičkoj krizi, a jasno je da oba kontinenta moraju proći put transformacije u održivo gospodarstvo. EU i Afrika su odlični primjeri 25-godišnje suradnje koja je usmjerena na ljudsku dimenziju i prosperitet. Afrika je svakako geopoliitčki prioritet EU u doba povećanih nestabilnosti, a postoje svi preduvjeti da zajedno ova dva kontinenta postanu snažna sila ako budu djelovali zajedno. Da bismo postigli sve ekološke ciljeve, sve zemlje moraju zajedno raditi na promicanju vrijednosti koje uključuju mir, slobodu i solidarnost, a ova konferencija predstavlja idealnu priliku za odgovor na ovaj globalni izazov - rekla je Marija Pujo Tadić, predsjednica Međunarodnog instuta za klimatske aktivnosti i glavni organizator Future Green Business konferencije.

Okupljenima se obratila i Andrea Čović Vidović, voditeljica predstavništva i voditeljica medija za EK u Hrvatskoj koja objašnjava da regulacija postaje katalizator rasta a ne prepreka.

- Cilj je usmjeriti europske investicije prema afričkim regijama kako bi išli ka zelenoj tranziciji, a potrebno je i graditi mostove s globalnim partnerima kroz dugoročne saveze - rekla je Čović Vidović.

H.R.H. Princeza Abze Djigma je Mossi princeza iz Burkine Faso te vodeća predstavnica tradicionalne vlasti u Africi, koja je na konferenciji održala glavno predavanje.

- Hrvatska i EU idu u dobrom smjeru s ovom afričkom suradnjom. Jasno je da moramo imati globalni mehanizam kojeg će podupirati svi zakonski akti. Cilj je zelenom tranzicijom vratiti nadu mladim ljudima i simultano pronaći način kako doprijeti do ljudi – rekla je Djigma.

Navodi da je za Europu ključno zeleno preoblikovanje postojećih poduzeća kako bi zadovoljila i održala klimatsku neutralnost te suočavanje s izazovima poput nestašice minerala i potrebe za kvalificiranom radnom snagom. S druge strane za Afriku navodi da je apsolutno spremna za daljnji razvoj i rast zelenog biznisa, te da za razliku od Europe posjeduje mineralna bogatstva koja mogu omogućiti zelene investicije i tranziciju uz posao obilja kreativnih i kvalificiranih ljudi.

Stoga, kao zajedničku priliku navodi zeleni razvoj oba kontinenta uz međusobno poštivanje resursa, ulaganje u izgradnju kapaciteta u Europi i Africi te poticanje zajedničkog održivog prosperiteta.

- Regulativa je važna, a osobito EU CBAM pravila koja će zahtijevati snažno jačanje kapaciteta za mikro, mala i srednja poduzeća. Afrika je spremna i pozivamo vas kao poslovnog partnera na zajednički rast. Potreban je pravedan mehanizam koji će podržati obje strane u prijelazu na niskougljično gospodarstvo, a vlade imaju važnu ulogu u tom procesu uključujući sve dionike – zaključuje Abze Djigma.

U okviru konferencije održan je i panel koji je okupio relevantne stručnjake iz sektora, a svečano su proglašene i pobjednice stipendijskog natječaja 'Future Green Liderice', provedenog u sklopu inicijative Women Green Leaders Club (WGLC). Riječ je o strateškom programu koji okuplja žene u sektoru zelene tranzicije te potiče međugeneracijsko mentorstvo, razmjenu znanja i afirmaciju mladih stručnjakinja u strukturama odlučivanja. Prvu nagradu je osvojila Ivona Klišanin, drugu Doris Mijatović, treću Petra Jakopović i Nika Hojan, dok je nagradu za poslovni sektor osvojila tvrtka Gitone. 

Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju